Domeček z karet - SEO optimalizace a jiné pohádky
“Říkali, že budeme první. Teď se na Seznamu nemůžeme ani najít. Jděte do háje s těma odkazovejma lištama.”

BacklinksGenius: podvod nebo jen hra na schovávanou?

Srpen 6th, 2010 by MartiN

Na českém SEO trhu se v posledních měsících hodně mluví o novém reklamním systému BacklinksGenius. Paušálně podobné reklamní systémy manipulující s rankem a pokoušející se obejít vyhledávače považuji za zbytečnost a nedávám jim příliš šance na úspěch. Podobné bylo třeba Directoglobal, které nemělo šanci, ale majitel tomu věřil, a když zkrachoval, tak mi ho bylo částečně i líto, protože neodhadl riziko projektu a celé si to postavil tak, že primárně na tom prodělal on sám.

Proto mě celkem udivilo, jak razantně na český trh vstoupil Backlinksgenius – „unikátní systém kontextové / intextové reklamy celosvětového formátu.“ Nejdřív jsem si myslel, že se už čeští inzerenti poučili z penalizací SEO Expert lišty, directoglobal a dalších méně známých systémů, ale pak se mě i někteří moji známí, které považuji za celkem soudné, začali ptát, jaký mám na BacklinksGenius názor a že to prý vypadá celkem zajímavě. Neodolal jsem a trochu se o BG začal zajímat. Zarazilo mě hned několik věcí:

 • PR kampaň je vedená a cílená na český a slovenský trh, přestože firma je registrovaná v Británii.
 • Na webu není žádná fyzická osoba, která by za firmou stála. Není na první pohled jasné, kdo vlastně celý systém vyvíjí a spravuje. Vše je podivně anonymní.
 • Firma, byť britská, se na britském trhu nijak nepropaguje. Při hledání na Google.co.uk mimo vlastní domény žádný relevantní záznam…
 • Systém je prý tak super, že ho vyhledávače nedokážou postihnout. Když jsou si majitelé tak jistí, proč nezačnou na nějakém větším trhu, kde by vydělali daleko víc peněz a našli více relevantních webů?
 • V doménových záznamech u slovenské domény backlinksgenius.sk je skryt vlastník.
 • Diskuze na Webtrhu a na blozích probíhají ze strany Backlinksgeniusu anonymně. Kromě názvu firmy se autor příspěvků občas podepíše i jako James Brown, což vypadá anglicky, ale zároveň umí perfektně česky.

Celkem dost podivností, i kdybych věřil, že systém je opravdu geniální a žádný vyhledávač ho nedokáže odhalit. Udělal jsem si rychlý průzkum přes Google vyhledávání a zjistil jsem, že podle Plaváčka je do společnosti nějak zapojen Tomáš Roud – spolumajitel české SEO agentury SEO expert s.r.o. Pochybnosti vzrostly, když jsem na rozhled.eu zjistil, že registrátorem české domény není Tomáš Roud, ale společnost SEO Expert s.r.o. samotná. (Nejspíš ještě nějaký starý záznam, protože na nic.cz už je to přepsáno na BACKLINKS GENIUS LTD. )

Přesto to ještě nemuselo nic znamenat, protože Backlinksgenius je přece britská firma a potřebuje nějakého partnera na českém trhu. Což ostatně dokládá certifikát Backlinks genius certified partner, který SEO expert získal. Zbývá tedy poslední otázka: „Kdo je vlastně majitelem a ředitelem společnosti BacklinksGenius LTD?“ Zjistit to, byl poněkud tvrdší oříšek. Google byl v koncích a tak nastoupilo hledání v britském obchodním rejstříku. Ano i Británie má svůj obchodní rejstřík na internetu. Jediný rozdíl oproti tomu českému je v tom, že k dispozici je pouze základní informace o firmě a informace o vlastnících si musíte zaplatit. Obětoval jsem tedy celou jednu libru a získal tak kopii zakládací listiny společnosti BACKLINKS GENIUS LTD.

Tato společnost má dva ředitele. Jedním z nich je výše zmíněný Tomáš Roud a druhým je Radek Karban. Tedy dva majitelé společnosti SEO expert s.r.o. (jak lze jednoduše a zdarma zjistit na portal.justice.cz). A vlastníky společnosti BACKLINKS GENIUS LTD jsou překvapivě opět Tomáš Roud a Radek Karban.

Takže majitelé SEO experta si založí v Británii společnost, pod její značkou rozjíždějí byznys v ČR a k ničemu se nehlásí? Proč?

Napadá mě hned několik vysvětlení.

 • Základní kapitál pro založení společnosti v Británii je pouhých 1000 liber, což je necelých 30 000kč. U nás by to vyšlo na 200 000kč. Když se něco pokazí, bude jednoduší obětovat 30k, než 200k.
 • V případě hromadných penalizací a poškození uživatelů se málokdo bude soudit v Británii s britskou společností, byť má české majitele.
 • Radek Karban a společnost SEO expert jsou u nás nechvalně známí svojí Expert Lištou, za kterou rozdal Seznam minulý rok sadu velmi tvrdých penalizací, na které poškození klienti ještě dlouho nezapomenou. Kdo by věřil člověku, který tvrdil, že jeho odkazový systém je nepostižitelný a pak byl Seznamem zabanován?

V kontextu nových zjištění mi přijde vtipná situace, kdy BacklinksGenius uděluje SEO expertu partnerský certifikát. Nebo tvrzení na webu seo-expert.cz: „BackLinks Genius společnost SEO Expert s.r.o. přesvědčil ve svých výhodách a proto ho používá jako jeden z nástrojů linkbuildingu. Budeme nadále tento unikátní nástroj sledovat a zatím ho dle našich zkušeností můžeme jen doporučit.“

Vypadá to, že jediné, co je na celém projektu BacklinksGenius světové, je papírové sídlo v Londýně. Jinak jde o projekt řízený českými majiteli a zaměřený čistě na český trh. Můj osobní dojem je ten, že umístění v Británii má přesvědčit méně zkušené uživatele internetu, že je to vlastně odzkoušený nadnárodní systém, což není.

V souhrnu přemýšlím nad tím, jestli jde o záměr, nebo další ukázku naprosto neprofesionálního PR ze strany české marketingové agentury, jaké jsme mohli sledovat například minulý týden ze strany Sun Marketingu. Pánům ze SEO Experta muselo být přece jasné, že tajemství ohledně vlastnictví BacklinksGeniusu neudrží dlouho, tak proč ty tajnosti?

Možná, že existuje nějaké geniální vysvětlení téhle hry na schovávanou, ale já jsem na ně nepřišel. Vlastní zjištění mě vedou k tomu, že bych se do BacklinksGeniusu nezaregistroval, ani kdyby to na SEO fungovalo, protože je z toho cítit pěkný švindl.

Zařazeno v kategorii SEO

40 komentářů

 1. Jiri Benes

  hodne firem se registruje v Anglii, kuli propracovanejsimu pravnimu systemu.
  Mozna chteji pokracovat v expanzi. Nebo chteji startup prodat investorovy na coz je Ceske sro nevhodne.

  PS: ze na sro je potreba 200K nic neznamena. Staci vlozit cast a zbytek doplati pozdeji. Nebo vlozit a pak zas vybrat.

 2. Lelkoun

  S poslední větou naprosto souhlasím.

 3. Tom@S

  Chcel som poslat dlhsi prispevok, ale omylom som ho zmazal, tak len kratsiu verziu. Preco sa asi schovavaju, tak mna napada jedna moznost, ze seo expert ma ako taku povest, pri podobnom fiasku ako directo, backlinks.com,,… takych systemov je a bolo, by v podstate fungovali dalej. za seba mozem povedat ze tento system nevyuzijem a preco… http://www.seocentrum.sk/forum/aky-mate-nazor-na-novu-sluzbu-backlink-genius-t24.html

 4. Luboš

  Pěkná informace, taky jsem se na to díval, ale tu jednu libru neobětoval. :)

 5. MzK

  Možná jsou v Anglii lepší podmínky pro podnikání a menší daně. To mohl být jeden z důvodů pro založení společnosti zde.

 6. Ivan

  Díky za hint. Sice mě BG moc netrápil, ale prolustroval jsem si některý další společnosti a zjistil, že například za Sworpem stojí Ladyr Ikcha z Nepálu. Co se člověk v těch registrech nedozví…

 7. Podnikatel

  Pěkná práce! Doufám že si lidi uvědomí co je BacklinksGenius zač….

 8. Jiří Koutný

  Ahoj Martine,

  BG si svým špatným PR už dávno sám zařízl spolupráci s českými agenturami. Jejich škoda. Mně se ten nápad líbí a nemyslím si, že jsou ty odkazy tak snadno detekovatelné.

  Na druhou stranu nepochybuju o tom, že si to najde svou cílovku. Stačí pár šikovných obchodníků a zákazníci se pohrnou, i když bude celá první SERP na „backlink genius“ vytapetovaná negativními články.

 9. Plaváček

  Dobrá detektivní práce, já se v tom britském rejstříku vrtal také, ale „uspořené libry“ mi bylo líto.

  Že za vším stojí SEO Expert ale bylo jasné od začátku. A ještě k jejich marketingové strategii. Přesně v okamžiku, kdy se o nějakém produktu či službě dočtu, že je „unikátní, jedinečná, nevídaná, geniální… bla, bla bla,“ vzpomenu si na MLM, nebo televizní prodej všech těch úžasných a nepotřebých věcí za přemrštěné ceny a je mi jasné, že se nejedná o nic seriózního. Také začínám být ostražitý a nedůvěřivý, protože nesnáším, když ze mě někdo dělá blbce :)

  Ale co, je to jejich boj. A jak už jsem někde poznamenal, jejich víra, že programátoři fulltextů jsou tupci a nebudou schopni weby zapojené do automatizovaného systému na prodej odkazů detekovat, je provejem naivity.

 10. Pavel Ungr

  Jirko Koutný, dodal bych, že pokud mají veřejné API veřejně dostupné pluginy, tak najít klíč jak weby s tímhle systémem odlišovat nebude pro vyhledávače závažný problém.

  Systém testuji na blogu, kde mi o vyhlůedávače tolik nejde a výsledke je takový:

  Takže pokud máte blog starý jako já (tedy 3 až 4 roky) a máte na něm přes 400 článků tak denně získáte oděmnu cca 200 Kč. Přepočítává se to na kredity a každý den vám přibude 180 Kreditů. Výplata kreditů vám bude aktivována až ve výši 50 000 kreditů. Což vychází zhruba že první výplata přijde za 3/4 roku.

  Shrnuto a podtrženo – pokud vás Google do roka nezabanuje můžete dostat nějaké peníze. Vyplatí se to jen pro aktivní a dlouhodobě aktualizované blogy (několik let), kterým nesejde na příchozích z vyhledávačů.

 11. Drago

  Založit to v Anglii byla podle mě blbost. Kdokoliv s nimi chce něco dělat musí být plátce DPH, což je hodně limitující pro malé partnery. Větším to podle mě nebude stát za to. Kdo obětuje velký a rozsáhlí projekt?

  Navíc přijít na to jak odhalit jejich skript mi trvalo cca hodinku. Jak dlouho to asi bude trvat profíkům od seznamu nebo google?

 12. Fit

  Dobrá detektivní práce :-) . Taky jsem si říkal už od začátku, že bych do toho nešel a že se nevyplatí riskovat penalizaci.

 13. Lukáš Valenta

  Parádní článek, je dobře, že se v české kotlině najdou i takoví detektivové, kteří neváhají obětovat libru :-)
  Uvažovali jsme, že pro klienty taktéž navrhneme používat Backlinks Genius – web vypadal celkem seriózně, anglická verze stránek na mne působila dobře. Ale mj. díky Plaváčkovi, který mi poslal odkazy na články o nich, jsem si to rozmyslel. Nyní začínáme používat placlu a jsme spokojeni.

 14. Martin Sedlák

  Dobrý den Martine,
  výborný investigativní článek. Nabídku zapojit se do uvedeného projektu jsme v minulosti obdrželi. Popis fukčnosti systému je vlastně to, čemu vyhledávače říkají manipulace s rankem. Efekt, jeho dlouhodobost i reakce vyhledávačů jsou velkou neznámou. Plaváček píše ve svém příspěvku o nedůvěryhodné marketingové strategii. Pravdou je, že podobně to působí i na většinu lidí z oboru v mém okolí. Ať už je tedy provozovatelem systému kdokoliv měl by zapracovat na přesvědčivosti.

 15. Mirek

  Pánové ze SEO Expert jsou zcela zaslepeni vidinou snadného a rychlého zbohatnutí. Firmu v UK si za tímto účelem založili protože dobře vědí že to skončí fiaskem a proto se chtějí krýt právě před těmi žalobami které je čekají až to praskne…

 16. Honza

  ToPavel Ungr: system nepouzivam ale clanek me zaujal tak jsem mrknul na jejich web a vidim tam info o vyplate po dosazeni 50EUR, kde jste vzal jakych 50tisic? kazdy system na nejaky limit, google má taky limit v adsense a nevyplácí kazdych pak eur co si bloger zamane :-)

 17. Honza

  doplneni: takze kdyz vydelas denne 200,-Kc muzes si nechat vyplatit penize kazdych 6 dni … nauc se pocitat :-)

  … to jen tak, nejak mi tve pocty nesedeli :-) jinak mi to je sumak …

 18. Radim

  Nutno uznat, že na Webtrhu se snaží BG vystupovat celkem solidně, obecně však takovýmto systémům nevěřím…

 19. Backlinks genius… Ano či ne? | Rammi.cz

  [...] Celé to nějak funguje a zároveň nefunguje, na webtrhu si pořád někdo stěžuje, jak kontroluje linky a platí za takové, které se nezobrazují atd. Dnes se ještě ke všemu objevila konečně podložená informace o tom, kdo za celým systémem stojí. [...]

 20. Vembl

  Jj, taky jsem k tomu projektu skeptický jednak na základě mého průseru z directoglobal, který mě přivedl doslova na mizinu a způsobil astronomickou ztrátu ve výši skoro 1 mega. Dodnes Directoglobal dluží lidem na nevyplacených provizích a bude mi trvat ještě řadu měsíců než na ty výplaty vydělám vlastní činností peníze. Je sice pravda, že directoglobal padlo zejména z důvodu mé vlastní neschopnosti uřídit tým se kterým jsem do toho šel, ale poté co to Seznam zabanoval, tak šel prodej odkazů opravdu rapidně dolů. Podle mě tvrzení, že je to neodhalitelné, apod. je nesmysl, všechno je odhalitelné a pokud to začne opravdu Seznamu vadit tak to zlikvidují stejně jako directoglobal a podobné systémy. Mě po directoglobal zůstaly dluhy, syndrom vyhoření a řada bezesných nocí. Co zbude majitelům tohoto systému poté co se to Seznamu znelíbí…?

 21. Obchodník

  Díky za super článek, sám jsem o zakoupení několika odkazů na zkoušku od BG uvažoval.

 22. Petr

  Myslim, ze precenujete vyznam registrace firmy v Anglii. Taky tam jednu registrovanou mam a to i presto, ze se orientuji pouze na ceskojazycny internet, expandovat nehodlam a nejaka hra na schovavanou mne opravdu nezajima.

  Proc to delam? Hlavni je financni uspora na danich a povinnem pojisteni a to ze podnikani na internetu takovou variantu bez problemu umoznuje. Dalsi veci je mensi administrativni zatez a lepsi i jistejsi legislativni prostredi.

 23. Jen_da

  @Ivan Za Sworp (.net, .com, .cz) stojí čech (nebo spíš světoběžník) Martin Ladyr.

 24. hecky

  no ja si myslim ze to bude tezka fakarna a navic muj provider internetu tuto stranku asi blokuje nebot se na ni vubec nedostanu a tak si myslim ze v nemecku uz sni maji nejake zkusenosti ze to bude FAKE a ze to okrada lidi stejne tak jako neotevru hromadu stranek co maji v adrese napsane slovo BUX clickbux money a podobne scheissdrecky.

 25. bob

  Vyzkousel jsem backlinkgenius a musim rict ze to neni to co se pise na jejich webu. Linky co se udelaji nejsou permanentni a meni se velmi casto jeste predtim nez je google staci zaindexovat.
  Jaky je potom smysl linku kdyz neni indexovany googlem?
  Minimlni castka na na vyzkouseni ne 40 euro!! a kdyz clove chce zbytek kreditu nazpet nebot to neni jak na jejich webu tak ti reknou ze penize jsou nevratne!!
  Doporucuji nepouzivat Backlinkgenius.cz nebo .com nebot linky jsou knicemu!
  Bob

 26. Petr Faic

  Osobně nemám vůbec v lásce podobné systémy a jak řekl Bob: Doporucuji nepouzivat Backlinkgenius.cz nebo .com nebot linky jsou k nicemu :) )

 27. Krabath

  Ahoj, já se na BackLinks regnul, ale jak koukám a čtu, hned dnes odpoledne až přijdu z práce to zruším. Moc děkuju, že někdo takto informuje i méně zdatné v této problematice, jako jsem já.

 28. Last

  Vyhledavace drive nebo pozdeji stejne odhali tydlety systemy doporucuji jen poctive

 29. Miharu

  Už už jsem jim chtěl poslat peníze a spustit kampaň, po přečtení tohoto blogu si dám sakra pozor. Díky.

 30. » PostsGenius vs. Placla – velké srovnání dvou českých payperpost systémů » Michal Kubíček - specialista na SEO, PPC a internet marketing

  [...] nic bližšího o firmě, jen to, že jde o anglické LTD = nevzbuzuje příliš důvěry – čeští majitelé a jejich zkušenosti v oboru zde nejsou vůbec [...]

 31. xxluky

  měl bych dotaz, jak tak čtu články, účet jsem u Backlinku zrušil. Stihli mi udělat více než 200odkazů. Měl bych se bát nějaké penalizace ze strany google? Díky

 32. Běžecké fórum

  Má někdo novější nformace o Backlinkgenius?

 33. Karel

  Jak to s nimi teď vypadá? Rád bych je vyzkoušel, ale trošku se po přečtení bojím.

 34. Michal

  backlinksgenius je podvod. Zatvorili mi affiliate konto aj s nevyplatenými peniazmi. Teraz ma napadlo po dlhšej dobe znovu skontrolovať provízie a nemôžem sa prihlásiť. Keď chcem vyresetovať heslo píše že užívateľ neexistuje. Nepropagovať tých hajzlov cez affiliate program.

 35. Michal

  Čo sa týka ich odkazov tak väčšina ich odkazov je z katalógov článkov a podobných šitackych webov, ktoré ak nepoškodia tak nijak nepomôžu. Také odkazy sa navyše dajú získať zadarmo pri vkladaní článkov do katalogov a budú zadarmo a trvalé.

 36. Meloun

  Podvod jako kráva. Poslal jsem tam 6000 Kč. Nabízejí možnost smazat odkazy, které se vám nelíbí, a nahradit je jinými. Vtip je v tom, že odkazy smažete a po chvíli tam ty samé naskočí zpátky.

  Garantují reakci podpory do 48 hodin, většinou je to tak 10-14 dní, navíc neodpovídají na dotazy, ale odepisují na něco, na co se člověk vůbec neptal.

  Po 30 dnech od konce rozmisťování odkazů už se nemáte šanci dozvědět, jaké že odkazy jste nakoupili, prostě to hodí do archivu a nevíte nic…

  Skoro nejhůř vyhozených 6 tisíc v mém životě…

 37. Martin.r

  Asi by si mel kazdy uvědomit,že jakykoliv system bude penalizovan! google i seznam si chrani sve zisky a nesnesou jakoukoliv konkurenci(kdo taky ano-že?!) maji nastavene pravidla tak ,že když si koupite odkazy(řikejte tomu i jinak) jeto proti jejich pravidlum,žel sami toto delaji s větši cenou a ziskem!(prodej,koupe odkazu/linku=prodej reklamy v jakekoliv podobě) Každy musí vědět co dělá,…a registrace firmy kdekoliv jen ne v čr je logicky,…tu to nikdy poctivě neslo a ani nepujde:)

 38. Radka Šormová

  Zřejmě pánové mají pro své jednání dosti velké nebo spíše příliš drahé důvody.

  Ráda bych varovala všechny potencionální klienty před Radkem Karbanem a Tomášem Roudem z vlastní zkušenosti. A to nejsem ani zdaleka jediná.
  V roce 2009 sem u společnosti SEO Expert s.r.o. objednala služby ke zlepšení návštěvnosti mého webu, tedy optimalizaci a SEO. Společnost mi však nabídla výrobu celého nového webu tak, že se při programátorských pracích bude přihlížet na budoucí práce a ty pak budou mít daleko větší efekt. S jejich nabídkou jsem souhlasila.

  V té době jsem již téměř 4 roky podnikala v internetovém prodeji zájezdů. Uhradila jsem zálohu a práce na webu lastiky.cz započali s tím, že bude web dokončen a zprovozněn do cca 6 měsíců, tedy do června 2009.
  Web však nebyl dokončen nikdy a svými dalšími kroky mi navíc společnosti SEO Expert s.r.o. způsobila škody, které advokáti spočítali na 896.000,-Kč + soudní výlohy + služby advokáta.
  Z důvodu jejich techniky, kterou Seznam.cz na svých stránkách důrazně zakazuje a kterou tato společnost přesto použila, mi Seznam zablokoval na 1 rok mou domenu lastiky.cz. Vzhledem k tomu, že je to můj jediný zdroj obživy a na internetu jsem byla 100% finančně závislá, byla tato skutečnost pro mne téměř likvidační. Dozvěděla jsem se však, že tímto způsobem Seznam potrestal velké množství společností, které využívaly placené služby SEO Expert s.r.o. a u kterých byla použila stejná Seznamem zakázaná technika, aniž by to kdokoli z těchto společností tušil. Jednalo se právě o umístění lišty se SKRYTÝMI zpětnými odkazy v patičce webu se zpětnými odkazy. O penalizaci jsem se nakonec dozvěděla z úplně jiných zdrojů (velmi mi totiž začala klesat už i tak nízká návštěvnost) na základě vlastního pátrání, protože T.Roud a R.Karba ze SEO Expert lhali a mlžili něco o tom, že Seznam měnil algoritmy, brzy to prý bude zase v pohodě a návštěvnost se začne navyšovat.

  Ihned jsem vypověděla všechny smlouvy se společností SEO Epxert s.r.o. a podala prostřednictvím svého advokáta žalobu k obchodnímu soudu na Praze 2.
  V průběhu tohoto soudního utkání však jednatelé SEO Expert s.r.o. (pánové Karban a Roud) změnili název této společnosti na Česká vývojová s.r.o. a vedle si založili novou akciovou společnost SEO Expert a.s. Tušili jsme, co bude následovat, ale nemohli jsme proti tomu dělat vůbec nic. Pár měsíců po těchto změnách “odprodali” původní společnost SEO Expert s.r.o., nyní tedy společnost Českou vývojovou s.r.o. jakémusi panu Lhotákovi z Červeného Kostelce, který má trvalé bydliště na městském úřadě. Jedná se evidentně o člověka bez majetku se spornou minulostí, bezdomovce či gemblera.

  V úterý 26.2.2013 jsem sice soud se společností Česká vývojová s.r.o. vyhrála. U posledního soudního stání jsem byla se svým advokátem sama, protože kdo by nyní již hradil advokáta společnosti Česká vývojová s.r.o., že?
  Současně si oba pánové (pan Roud a Karban) dále v klidu podnikají, snaží se vystupovat jako odborníci ve svém oboru, přitom lžou a svými nekalými službami škodí. Já se na druhou stranu dosud potýkám s problémy, které mi přivodili.

  Proto bych ráda varovala před těmito lidmi, kteří nemají žádné morální zábrany a etika je pro ně neznámým pojmem.

 39. IgorZ

  Tak jsem si taky vyzkoušel Backlinkgenius,
  protáhl přes Google + copyscape + Advego Plagiatus

  Výsledek – text je copy&paste v dalších 32 článcích na 29 doménách
  WEB1-ddd138.info/archives/21002
  WEB2-cachetcoffee.com/?p=50177
  WEB3-posli-clanek.cz/renovace-parket-kliro-spol-s-r-o/

  Stačí se podívat na-whois.domaintools.com/posli-clanek.cz
  dále nemam co říct – Je to sprostárna sama

 40. Leon

  Díky za info ušetřili jste mi peníze:-(((

Máte k tomu co říct? Přidejte komentář.