Domeček z karet - SEO optimalizace a jiné pohádky
“A vy myslíte, že nám ty články k něčemu pomůžou?”

SEO blogy, které čtu a proč

Září 2nd, 2009 by MartiN

Bigdrobek zakládal na webtrhu seznam zajímavých SEO blogů a světe div se – Domeček z karet je tam taky a dokonce s hvězdičkou.

Rozhodl jsem se, že si udělám podobný seznam. Respektive vytáhnu seznam blogů, které čtu, z RSS čtečky a trochu to vylepším o svoje komentáře.

Velmi zajímavé blogy o SEO a z příbuzných oborů

Místa, kde se dozvídám zajímavé tipy a věci, které by mě třeba ani jinak nenapadly.

Blog.seo-profesional.cz
Blog Miroslava Stibůrka o SEO. Velmi kvalitní informační blog. Články zde nevycházejí moc často, ale zato jsou velmi velmi zajímavé. Podle mě asi nejlepší poměr počet článků a využitelnost informací.

Bo.uzasne.cz
Blog Ondry Baara převážně o SEO. Občas jsou tam i méně zajímavé články, ale pravidelně se objevují i analýzy a články na témata, o kterých se nemluví a o kterých se tím pádem jinde moc nedozvíte. Ondra je jeden z mála lidí v tomto státě, který důsledně sbírá statistická data o chování Seznamu a pečlivě je vyhodnocuje.

Copyblog.cz
Na tento blog jsem narazil teprve nedávno. Řekl bych, že je ještě ve vývoji, ale potenciál má obrovský. Rozebírá konkrétní příklady blbého copywritingu a ukazuje, jak psát lepší texty. Některá pravidla se dají načíst na zahraničních blozích, ale konkrétní aplikace v českých poměrech je rozebírána velmi málo. Žádný podobný český blog neznám, takže má ode mě další bod za unikátnost.

Webanalyticswednesday.cz
Blog webového analytika Jirky Brázdy. V souvislosti s tímto blogem probíhají občasné schůzky pro webové analytiky a zájemce o toto dynamické odvětví. Opět jde o unikátní projekt, kde získáte informace, které jinak moc dostupné nejsou. Z komentářů také získáte odkazy na blogy dalších analytiků. Ty už podle mě tak zajímavé nejsou. Hlavně proto, že analytici jsou taková zvláštní sorta a moc často na blogy nepíšou. A když už, tak informační hodnota jejich článků značně kolísá.

Svetdomen.sk
Blog o domainingu a SEO. V poslední době spíš o SEO. Píše ho Tom@s a kromě informací o updatech pageranku zde najdete plno zajímavých tipů a úvah. V případě, že neumíte anglicky a nedostanete se tak k informacím ze seomoz.org nebo z Matt Cutts blogu, tak je tento blog nezbytností.

Blog.seochat.sk
Blog o SEO, který píše tybi. Informační hodnotou a četností článků jde o něco podobného jako blog.seo-profesional.cz. I když výše zmíněný blog je podle mého názoru lepší.

Cn130.com
Dragovo povídání o rozvoji nových projektů. Je tam spousta nápadů a zkušeností a tipů. Nejvíc si cením toho, že podobné weby posunují komunitu na webtrhu dopředu. Kdo chce být in v oblasti tvorby webových projektů a monetizace, tak si určitě počte.

Seomoz.org
Nejen SEO blog v angličtině. Velmi zajímavé čtení, ale n můj vkus příliš mnoho článků o ničem. Je třeba přečíst deset článků, abych našel jeden, který má nějaký přínos. Nicméně i tak se mi to vyplatí. Tento blog je už z principu zaměřený na US trh, takže většinu informací je třeba před aplikací v českém prostředí trochu filtrovat. (Některé Google algoritmy stavěné na angličtinu v češtině fungují jinak. A taky tu máme Seznam :-) ) Závěry ze SEOmozu jsou často stavěné na názoru SEO expertů a ne na průkazných testech. Relevanci informací je tudíž třeba pečlivě rozlišovat.

Blogy vyhledávačů

fulltext.sblog.cz
Aktuální info ze strany fulltextovéh týmu Seznamu. V poslední době žádné nové informace, ale na vyhledávači jsou vidět mraky malých změn.

google-cz.blogspot.com
Souborný blog českého Googlu. O fulltextu tam nic moc nebývá, protože na tom český Google jako takový nedělá. Ale i tak občas se tam nějaká zajímavá informace objeví.

Blogy SEO agentur

Dlouho jsem přemýšlel, jestli je sem vůbec uvádět. SEO agentury mají sklon do článků importovat reklamu samy na sebe a ještě toho pokud možno moc neříct. Na druhou stranu i zde najdete občas unikátní informace. Top zajímavé informace tady ale nečekejte. Jsou to blogy zaměřené na nezkušené nebo trochu zkušené uživatele.
Blog.h1.cz
Blog.dobryweb.cz
Blog.ataxo.cz

Oddychové čtení, kde čerpat nápady na zamyšlení.

404m.com
Drago píše opravdu často a hodnota pidičlánků tomu odpovídá. Mám pocit, že se to zvrhává na osobní deníček. Ale na druhou stranu krátké články vyvolávají zajímavé diskuze, které už bývají velmi zajímavé. Takže se to určitě vyplatí číst.

InBlog.cz
Blog Michala Vilímovského o podnikání v oboru překladů, reklamním systému directoglobal, adwebio atd.

weblog.jakpsatweb.cz
Yuhůův blog. Dobré naladění na víkend.

sovavsiti.cz
Marek Prokop je sice taky legenda, ale tenhle blog je už jen oddychový. Jak nastavit úspěšný online byznys se tam opravdu nedozvíte.

Zábavné blogy

Nejuspesnejsi.cz
Na grimwordův blog jsem narazil taky nedávno a moc se mi líbí. Pro mě jednoznačně nejvtipnější blog o SEO, domainingu, webtrhu a celé komunitě.

Blabolnik.cz
Plaváčkův tradičně vtipný blog. A prosím, neberte ho moc vážně.

Ostatní

Blog.anakin.cz
blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-sedlacek.php
…a pár dalších, které čtu občasně nebo mám v rss čtečce, ale nepřijdou mi tak zajímavé, abych je doporučoval.

Máte nějaké další tipy na zajímavé a unikátní čtení? Rád se poučím. Je mi jasné, že mi spousta blogů uniká a je to fakt škoda.

Zařazeno v kategorii Domeček z karet 1.0, SEO

28 komentářů

 1. BigLebowski

  http://blog.liver.cz/vylet-do-chorvatska/ – Tohle je unikátní a zajímavé čtení…

  Jinak díky za nějaké podněty ke čtení. Některé blogy jsem neznal a rád si je pročtu…

 2. MartiN

  http://twitter.com/MarekP/status/3709915308:
  V poslední době je na Sově fakt hooodně málo článků, které se dají použít v praktickém online byznysu. To však neznamená, že ten blog nečtu rád. Naopak čtu ho pravidelně. U Yuhůa je to podobné a pramení to z jeho funkce. Zcela logické. A SEOmoz beru jako nejzajímavější zahraniční zdroj informací, jen je u něj občas problém rozlišit relevantní informace od těch nerelevantních.

 3. tybi

  Marek Prokop to hezky trefil… Blogy, které bych jen chválil, se ti zdají také nijaké. Na druhou stranu přepisovači neověrených faktů z anglických blogů jsou dle tebe v pohodě.

  Rád čtu tvoje články, je to také dobré naladění na pracovní den. ;)

 4. Marek Prokop

  Martine, nápodobně — já čtu Domeček z karet taky rád. V češtině určitě patří k těm nejlepší z oboru.

  S tím praktickým byznysem je to těžké. Já teď píšu málo, ale když už píšu, tak právě proto, že mne k tomu dokope něco (zpravidla nějaká chyba) s čím se v praktickém byznysu hodně často setkávám. Asi je problém v tom, že byznysů je moc a každý se setkáváme s nějakým jiným.

  Typický příklad je ten článek o expertovi na sociální média. Většina komentujících soudila, že je pro české prostředí úplně mimo. Jenže já poslední dobou potkávám právě v českém prostředí takové pseudoexperty obden a škody, které firmám působí jdou do milionů. Když takový článek někoho přemýšlivějšího trkne a ušetří mu (resp. jeho zaměstnavateli) pár desítek tisíc, budu spokojený.

  Mějte se hezky.

 5. Karel Kolář

  Pěkný seznam, moc se mi líbí http://www.copyblog.cz/ .
  Vážně díky moc :)

 6. MartiN

  Asi to opravdu bude v tom, že narážíme na různé byznysy Marku. Já ty pseudoexperty potkávám také velmi často. Problém je v tom, že ani dotazník ve stylu vašeho článku běžný klient nedokáže použít. Je to tudíž pěkné zamyšlení, pěkně se to čte, ale na konci stejně nevím, jak na to. Zrovna dneska jsem se bavil s člověkem, který byl překvapený, že založení profilu na facebooku se dá sehnat levněji než za 20000kč… Ale mám aspoň další důvod k zamyšlení, jak víc zpropagovat mezi lidi, kteří se v eMarketingu nepohybují, kolik co může stát a na co si mají dát bacha.

 7. Marek Prokop

  Sovu ovšem nečtou běžní klienti. Čtou ji ti, kteří radí těm, na které běžní klienti dají. Tedy aspoň myslím :-)

 8. MartiN

  No tak snad to ti, kteří radí těm, na které běžní klienti dají, dobře vysvětlí a běžní klienti pak dokážou rozlišit za co má smysl utrácet peníze a za co ne. Ale stejně myslím, že Sovu čte daleko širší skupina lidí:-)

 9. Tom@S

  vidim ze mame rovnake zdroje v rss :) este by som mozno doporcuil blog agentury roberta nemca, ktory sa ale presne hodi k tym agenturnym kde je sice nieco napisane, ale zaroven ani moc nie :)
  Diky za doporucenie

 10. Miroslav Stibůrek

  Hezký seznam Martine, Vaše články čtu také rád, obzvlášť se mi líbil Váš výzkumný článek na odkazové lišty. Jinak dobrý nápad s tím mikroblogem.

 11. Ondrej Baar

  Děkuji Martine za propagaci, možná by bylo dobré zmínit spíše můj profesní weblog, http://clanky.tez.cz. BO, je spíše takový rychlý informační kanál pro publikování aktuálních myšlenek v neutříděné formě.

  Jinak máme podobné blogy ve čtečkách, ale některé které doporučuješ jako kvalitní považuji spíše jako bulvárně zábavné :) Ještě si neodpustím pozdravit kolegy, když jsme se tu tak hezky sešli. Tedy zdravím kolegové SEO specialisti.

 12. MartiN

  A které to jsou, jestli to můžu vědět? :-) Mně se víc líbí bo. clankytezcz považuju až za moc utříděnou formu.
  Je pravda, že málokdy se tolik SEO specialistů sleze na jednom místě…

  A ještě doplním, že ve všední den řeším tvrdý byznys na e-shopech, kde je potřeba mít jasné výsledky. O víkendu pak dělám na projektech, které mě baví a na nekomerčních webech. Takže tam nepotřebuju jasné a rychlé výsledky ve formě zisku. Proto se taky dělí moje čtení na běžný pracovní týden a na víkend:-) Není to žádná potupa být ve víkendovém čtivu. Možná naopak.

 13. Ondrej Baar

  Má profesní čest mi nedovolí je zveřejnit a to jistě chápeš. Nechť mou omluvou ať zůstane, že se snažím aby občas byl zábavný i můj blog a tak se třeba nalezne trošku bůlvarní článek – například: http://bo.uzasne.cz/novinky/cerne-utery-pro-seo-amatery.html

  A clanky na tez.cz musejí takové být, neboť jde o profesní weblog a je třeba držet se tam opravdu pravdivých důležitých a za každých okolností jasných informací pro širší veřejnost a forma musí být rovněž kvalitní. Proto mám dva blogy, neboť potřebuju mít možnost někdy si pustit prsty (pusu) na špacír :)

 14. MartiN

  ;-) Chápu a tuším který(které) blogy máš na mysli.
  Některé články na tvém osobním blogu jsou bulvární – minimálně nadpisem. Ale to k tomu patří. Mezi seriozními a učesanými blogy se strašně těžko něco zajímavého hledá :-) Ale v „seo bulváru“ občas narazím mezi špínou i na nějakou perlu.

 15. Jiří Brázda

  Martine, i já děkuji za pochvalu a rád tě uvidím na dalším WAW stejně jako další z přítomných SEO expertů.

 16. neosite

  Nedavno jsem objevil http://webzurnal.cz
  Pomerne velke mnozstvi clanku, ktere by mohlo zaujmout.
  Najdete tam temata o SEO, socialnich sitich a dalsim.

 17. MartiN

  Jirko, určitě přijdu.
  Neosite: O webžurnálu vím, ale je dost nový a některé informace tam ještě nejsou úplně utříděné. Ale jde správným směrem.

 18. Bigdrobek

  Dobré tipy, přerovnám podobně seznam na webtrhu, už jsem nad tím taky přemýšlel,že by to možná stálo za nějaké seřazení. Taky na webtrh dám tvoje krmivo z RSS čtečky, které tam ještě není.

  Blogy považuji za poslední svobodné (finančně i politicky) médium ……

 19. MartiN

  Pozor abys nenarazil na hrdost jednotlivých autorů. Viděl jsi to i tu. Ne každý má stejnou představu o tom, kam má jeho blog být zařazen. :-) Moje řazení je subjektivní. Na svém blogu si to můžu dovolit. Ale na webtrhu by měla být nějaká objektivita.

 20. JamesM

  Taktiež ďakujem za tipy.Pár z nich už čítam o pár som ešte nevedel.

 21. Máš co říct, nebo jsi jen dobrý na spamovaní diskusí o tvém přívěšku na klíčích?

  [...] Martin – domecekzkaret.cz [...]

 22. Pepa

  Díky za tip.

 23. mirecekp

  Jo tak takový seznam se vždy hodí, pravidelně si svojí RSS čtečku rozčiřuji. Mé první pravidelné čtení o internetovém bizu a SEO začlo na 404m, ale ted koukám že už jsem dosáhl téměř tvého seznamu. Pro mě neznámí je Copyblog.cz a naopak také jak zde již někdo zminuje je dobrý webzurnal.cz

 24. emmcol

  jj také jsem si přidal Copyblog.cz , o tom jsem nevěděl. Jinak ostatní znám. Ale pěkný seznam i dobrá diskuze pod článkem.

 25. CopyBlog

  Martine: Díky za přídání. Potěší.

 26. Homer

  Téměř všechny uvedené blogy znám a pravidelně čtu. Máme stejný vkus:-)

 27. MartiN

  :-) Já toho čtu daleko víc, ale tohle je takový můj výběr. Nicméně od publikování článku jsem narazil na několik dalších zajímavých blogů.

 28. Tomáš Pučík

  Děkuji za zdroje, které obohatí mou čtečku. :)

Máte k tomu co říct? Přidejte komentář.